Om Lolland-Falsters Stift
Gudstjenestelisten

Gudstjenestelisten

Besøg din lokale kirkes hjemmesiden eller Facebookprofil for at se, om der holdes korte gudstjenester, digitale andagter eller andet, som du kan benytte dig af.

Her kan du få en oversigt over den kommende måneds gudstjenester i Lolland-Falsters Stift. Hvis du har spørgsmål til gudstjenestelisten, kan du kontakte stiftet på lfstift@km.dk.

Gudstjenestelisten laves hver måned baseret på de oplysninger, der er indtastet på Sogn.dk. Vær opmærksom på, at oplysninger, som er indtastet senere end en måned før den kommende måned, kan risikere ikke at komme med.

Tirsdag 21. september

      Bregninge 19:00 Jim Bentzen Christiansen.

      Klosterkirken 09:30
 

Onsdag 22. september

      Klosterkirken 17:15 Poul Steenberg.

      Majbølle 17:00 Mogens Winther Hvidring.

      Nordre 08:15 Lill Arendt Hemmingsen.
 

Torsdag 23. september

      Lykkesejecenteret 13:00 Adrian Hove-Kreutzfeldt.
 

Lørdag 25. september

      Døllefjelde 11:00 Stine Rugaard Sylvest.

      Væggerløse 11:00 Anders Martin Lauritsen.
 

Søndag 26. september

      Bandholm 11:00 Bitten Petersen.

      Eskilstrup 10:00 Torben Elmbæk Jørgensen.

      Godsted 14:00 Stine Rugaard Sylvest.

      Gundslev 11:30 Marianne Wagner.

      Hunseby 09:30 Gitte Sylvest Larsen.

      Kettinge 10:00 Jim Bentzen Christiansen.

      Kippinge 09:30 Dorte Hedegaard.

      Klosterkirken 10:00 Jannie Edelberg Nielsen.

      Krønge 09:00 Hanne Lund.

      Landet 10:30 Kasper Michael Høyer.

      LFn 10:30 Dan Månsson.

      Lille Løjtofte 09:00 Susanne Oxholm Bay Jacobsen.

      Majbølle 09:00 Johannes Olav Kruse Kristensen.

      Maribo Domkirke 10:00 Anne Birgitte Reiter.

      Musse 19:00 Stine Rugaard Sylvest.

      Nordre 10:00 Lill Arendt Hemmingsen.

      Nysted 10:15 Anders Horne Henriksen.

      Nøbbet 16:00 Lizet Jane wendt.

      Nørre Alslev 15:00 Marianne Wagner.

      Nørre Kirkeby 10:00 Marianne Wagner.

      Nørre Vedby 11:00 Dorte Hedegaard.

      Rødbyhavn 10:00 Esben Rom Ejsbøl Christensen.

      Sakskøbing 10:30 Lisbeth Lumby.

      Sankt Nikolai 10:30 Lars Mynster.

      Slemminge 09:00 Benedikt Mader.

      Stormarkskirken 10:00 Christian Hyttel.

      Sundkirken 09:00 Christina Birgitte Mielcke.

      Søllested 11:00 Rebekka Maria Brandt Kristensen.

      Tingsted 10:00 Jeppe Sørensen.

      Toreby 10:30 Christina Birgitte Mielcke.

      Vindeby 10:15 Susanne Oxholm Bay Jacobsen.

      Væggerløse 10:00 Anders Martin Lauritsen.

      Våbensted 10:30 

      Ønslev 10:00 Torben Elmbæk Jørgensen.

      Aastrup 10:00 Lisbeth Mannerup Nielsen.
 

Onsdag 29. september

      Nordre 08:15 Lill Arendt Hemmingsen.

 

Søndag 3. oktober

      Arninge 11:00 Henrik Gade Jensen.

      Bandholm 16:00 Bitten Petersen.

      Birket 16:30 Beth Marie Hagemann.

      Dannemare 09:30 Henrik Gade Jensen.

      Fejø 09:30 Beth Hagemann.

      Gundslev 10:00 Nina Morthorst.

      Gyldenbjerg 09:30 Eva Birgitta Blennow Heyn.

      Halsted 11:00 Rebekka Kristensen.

      Herritslev 09:30 Stine Rugaard Sylvest.

      Horbelev 10:30 Mette Marie Trankjær.

      Hunseby 19:00 Gitte Sylvest Larsen.

      Kettinge 10:00 Jim Bentzen Christiansen.

      Klosterkirken 10:00 Jannie Edelberg Nielsen.

      Majbølle 10:30 Mogens Winther Hvidring.

      Maribo Domkirke 10:00 Oplysninger herom kommer.

      Nebbelunde 11:00 Olga Grygorieva.

      Nordlunde 10:30 Lizet Jane Wendt.

      Nordre 10:00 Kathrine Asklund Brorsen.

      Nysted 10:30 Anders Horne Henriksen.

      Nørre Alslev 10:00 Marianne Wagner.

      Nørre Ørslev 14:00 Birthe Friis, Tom Friis.

      Radsted 09:00 Mogens Winther Hvidring.

      Rødby 09:30 Olga Grygorieva.

      Rødbyhavn 10:00 Esben Rom Ejsbøl Christensen.

      Sakskøbing 10:30 Hanne Margrethe Tougaard.

      Sankt Nikolai 10:30 Lars Mynster.

      Skelby 11:00 Anders Martin Lauritsen.

      Slemminge 14:00 Kenneth Bjørnholt Jacobsen, Benedikt Mader.

      Stormarkskirken 11:00 Christian Hyttel.

      Sundkirken 10:00 Hanne Elmgaard Lundsgaard.

      Søllested 14:00 Rebekka Maria Brandt Kristensen.

      Sønderby 16:00 Birthe Friis, Tom Friis.

      Tingsted 10:00 Jeppe Sørensen.

      Toreby 10:30 Christina Birgitte Mielcke.

      Utterslev 16:00 Susanne OXholm Bay Jacobsen.

      Væggerløse 09:30 Anders Martin Lauritsen.

      Vålse 11:00 Eva Birgitta Blennow Heyn.

      Ønslev 09:00 Dorte Hedegaard.

      Øster Ulslev 11:00 Stine Rugaard Sylvest.

      Aastrup 10:00 Lisbeth Mannerup Nielsen.

 

Mandag 4. oktober

      Søllested 17:00 Rebekka Maria Brandt Kristensen.

 

Tirsdag 5. oktober

      Væggerløse 19:00 Anders Martin Lauritsen.

      Vålse 19:00 Eva Birgitta Blennow Heyn.

 

Onsdag 6. oktober

      Nordre 08:15 Lill Arendt Hemmingsen.

      Rønnebærparken 10:30 Henrik Gade Jensen.

      Sakskøbing 18:30 Hanne Margrethe Tougaard.

      Sankt Nikolai 17:00 Jesper Vigant Madsen.

 

Torsdag 7. oktober

      Lykkesejecenteret 10:00 Adrian Hove-Kreutzfeldt.

      Sundkirken 10:00 Hanne Elmgaard Lundsgaard.

 

Fredag 8. oktober

      Vålse 13:00 Dorte Hedegaard.

 

Søndag 10. oktober

      Avnede 09:30 Adrian Hove-Kreutzfeldt.

      Bandholm 09:30 Gitte Sylvest Larsen.

      Branderslev 09:00 Janne Christine Funch Svensson.

      Fjelde 10:30 Kenneth Bjørnholt Jacobsen.

      Gedesby 10:30 Søren Winther Nielsen.

      Gloslunde 11:00 Birgitte Flensborg.

      Gyldenbjerg 11:00 Dorte Hedegaard.

      Hunseby 11:00 Gitte Sylvest Larsen.

      Kappel 09:30 Birgitte Flensborg.

      Kettinge 09:30 Anders Horne Henriksen.

      Klosterkirken 10:00 Poul Steenberg.

      LFn 10:30 Mikkel Søtbæk.

      Lillebrænde 10:00 Nina Morthorst.

      Maribo Domkirke 10:00 Oplysninger herom kommer.

      Nordre 10:00 Birthe Friis.

      Nysted 11:00 Anders Horne Henriksen.

      Nørreby 10:00 Marianne Wagner.

      Nørre Ørslev 11:00 Tom Friis.

      Rødby 09:30 , Anne-Lene Nielsen Frederickson.

      Rødbyhavn 10:00 Esben Rom Ejsbøl Christensen.

      Sakskøbing 10:30 Lisbeth Lumby.

      Sankt Nikolai 10:30 Lars Mynster.

      Stadager 09:30 Eva Birgitta Blennow Heyn.

      Stormarkskirken 11:00 Adrian Hove-Kreutzfeldt.

      Sundkirken 10:00 Hanne Elmgaard Lundsgaard.

      Sædinge 11:00 Anne-Lene Nielsen Frederickson.

      Søllested 11:00 Rebekka Maria Brandt Kristensen.

      Sønder Alslev 09:00 Anna Sloth Jørgensen.

      Tingsted 10:00 Jeppe Sørensen.

      Toreby 10:30 Christina Birgitte Mielcke.

      Torkilstrup 11:30 Nina Morthorst.

      Tårs 10:30 Johannes Olav Kruse Kristensen.

      Vester Ulslev 19:00 Stine Rugaard Sylvest.

      Vesterborg 14:00 Kasper Michael Høyer.

      Vigsnæs 09:00 Johannes Olav Kruse Kristensen.

      Væggerløse 10:00 Anders Martin Lauritsen.

      Våbensted 09:30 Kenneth Bjørnholt Jacobsen.

      Ønslev 10:00 Torben Elmbæk Jørgensen.

      Aastrup 10:00 Lisbeth Mannerup Nielsen.

 

Tirsdag 12. oktober

      Lindeskovkirken 17:30 Bjørn Krohn og Erik Christophersen.

      Sundkirken 17:45 Hanne Elmgaard Lundsgaard.

 

Onsdag 13. oktober

      Engestofte 19:00 Kenneth Bjørnholt Jacobsen.

      Klosterkirken 17:00 Birthe Friis.

      Rønnebærparken 10:30 Birgitte Flensborg.

      Sankt Nikolai 09:00 Jesper Vigant Madsen.

 

Torsdag 14. oktober

      Vålse 09:30 Eva Birgitta Blennow Heyn.

 

Lørdag 16. oktober

      Søllested 10:00 Rebekka Maria Brandt Kristensen.

 

Søndag 17. oktober

      Bandholm 09:30 Bitten Petersen.

      Dannemare 09:30 Birgitte Flensborg.

      Gedser 19:00 Anders Martin Lauritsen.

      Godsted 11:00 Bendicht Richardt Mader.

      Halsted 09:30 Kasper Høyer.

      Hunseby 11:00 Gitte Sylvest Larsen.

      Kettinge 11:00 Jim Bentzen Christiansen.

      Kippinge 11:00 Eva Birgitta Blennow Heyn.

      Klosterkirken 10:00 Poul Steenberg.

      Købelev 19:00 Susanne Oxholm Bay Jacobsen.

      Landet 16:00 Kasper Michael Høyer.

      LFn 10:30 Søren Pedersen.

      Lillebrænde 11:30 Marianne Wagner.

      Maribo Domkirke 10:00 Oplysninger herom kommer.

      Nebbelunde 11:00 , Anne-Lene Nielsen Frederickson.

      Nordre 10:00 Kathrine Asklund Brorsen.

      Nysted 10:30 Anders Horne Henriksen.

      Nørre Alslev 10:00 Marianne Wagner.

      Nørre Vedby 09:30 Dorte Hedegaard.

      Rødby 09:30 , Anne-Lene Nielsen Frederickson.

      Rødbyhavn 09:00 Anders Christensen Blichfeldt.

      Sakskøbing 10:30 Lisbeth Lumby.

      Sankt Nikolai 10:30 Jesper Vigant Madsen.

      Skovlænge 11:00 Rebekka Maria Brandt Kristensen.

      Slemminge 10:30 Kenneth Bjørnholt Jacobsen.

      Stormarkskirken 10:00 Christian Hyttel.

      Stubbekøbing 11:00 Jacob Nørgaard Scheving.

      Sundkirken 10:00 Hanne Elmgaard Lundsgaard.

      Systofte 14:00 Tom Friis.

      Tingsted 10:00 Tom Friis.

      Toreby 10:30 Christina Birgitte Mielcke.

      Vestenskov 11:00 Birgitte Flensborg.

      Vesterborg 10:30 Kasper Michael Høyer.

      Væggerløse 09:30 Anders Martin Lauritsen.

      Ønslev 10:00 Torben Elmbæk Jørgensen.

      Aastrup 10:00 Lisbeth Mannerup Nielsen.

 

Onsdag 20. oktober

      Nordre 08:15 Lill Arendt Hemmingsen.

      Rønnebærparken 10:30 Birgitte Flensborg.

      Sankt Nikolai 17:00 Jesper Vigant Madsen.

 

Torsdag 21. oktober

      Lykkesejecenteret 13:00 Adrian Hove-Kreutzfeldt.

 

Søndag 24. oktober

      Avnede 11:00 Adrian Hove-Kreutzfeldt.

      Bandholm 09:30 Gitte Sylvest Larsen.

      Birket 13:00 Beth Marie Hagemann.

      Brarup 11:00 Dorte Hedegaard.

      Fejø 10:30 Beth Hagemann.

      Græshave 11:00 Henrik Gade Jensen.

      Hunseby 11:00 Gitte Sylvest Larsen.

      Kettinge 09:30 Anders Horne Henriksen.

      Klosterkirken 10:00 Michael Fagerlund.

      Langø 09:30 Henrik Gade Jensen.

      LFn 10:30 Jørgen Sulkjær.

      Lille Løjtofte 09:00 Lizet Jane Wendt.

      Maribo Domkirke 10:00 Oplysninger herom kommer.

      Musse 11:00 Bendicht Richardt Mader.

      Nordre 10:00 Lill Arendt Hemmingsen.

      Nysted 11:00 Anders Horne Henriksen.

      Nørre Alslev 10:00 Nina Morthorst.

      Rødby 14:00 Jesper Bacher.

      Rødbyhavn 09:00 Esben Rom Ejsbøl Christensen.

      Sakskøbing 19:00 Hanne Margrethe Tougaard.

      Sankt Nikolai 10:30 Jesper Vigant Madsen.

      Skelby 11:00 Susanne J. Thisted.

      Stormarkskirken 10:00 Christian Hyttel.

      Sundkirken 10:00 Hanne Elmgaard Lundsgaard.

      Søllested 13:00 Marie Louise Bork Winther .

      Sønderby 14:00 Jeppe Sørensen.

      Tingsted 10:00 Jeppe Sørensen.

      Toreby 09:00 Hanne Elmgaard Lundsgaard.

      Torkilstrup 11:30 Nina Morthorst.

      Væggerløse 19:00 Susanne Thisted.

      Våbensted 19:00 Mogens Winther Hvidring.

      Ønslev 10:00 Torben Elmbæk Jørgensen.

      Aastrup 14:00 Jacob Nørgaard Scheving.

 

Onsdag 27. oktober

      Nordre 08:15 Lill Arendt Hemmingsen.

      Rønnebærparken 10:30 Henrik Gade Jensen.

      Sankt Nikolai 09:00 Jesper Vigant Madsen.

 

Torsdag 28. oktober

      Kettinge 17:00 Jim Bentzen Christiansen.

      Væggerløse 17:30 Anders Martin Lauritsen.

 

Søndag 31. oktober

      Arninge 10:00 Henrik Gade Jensen.

      Bandholm 11:00 Gitte Sylvest Larsen.

      Birket 10:00 Beth Marie Hagemann.

      Brarup 17:00 Dorte Hedegaard.

      Dannemare 09:30 Henrik Gade Jensen.

      Engestofte 10:30 Kenneth Bjørnholt Jacobsen.

      Fejø 12:30 Beth Hagemann.

      Fjelde 09:30 Kenneth Bjørnholt Jacobsen.

      Gedser 10:30 Søren Winther Nielsen.

      Gundslev 11:30 Nina Morthorst.

      Gurreby 11:00 Adrian Hove-Kreutzfeldt.

      Halsted 09:30 Adrian Hove-Kreutzfeldt.

      Herritslev 11:00 Stine Rugaard Sylvest.

      Hunseby 09:30 Gitte Sylvest Larsen.

      Kettinge 14:00 Jim Bentzen Christiansen.

      Klosterkirken 10:00 Jannie Edelberg Nielsen.

      LFn 10:30 Janne Bak-Pedersen og  Ivan Jakobsen.

      Lillebrænde 10:00 Nina Morthorst.

      Maribo Domkirke 10:00 Oplysninger herom kommer.

      Nordre 10:00 Lill Arendt Hemmingsen.

      Nysted 09:30 Jim Christiansen.

      Nørre Alslev 10:00 Marianne Wagner.

      Nørreby 17:00 Marianne Wagner.

      Nørre Ørslev 11:00 Tom Friis.

      Rødby 09:30 Olga Grygorieva.

      Rødbyhavn 10:00 Esben Rom Ejsbøl Christensen.

      Sakskøbing 10:30 Lisbeth Lumby.

      Sankt Nikolai 10:30 Lars Mynster.

      Stormarkskirken 11:00 Christian Hyttel.

      Sundkirken 10:00 Hanne Elmgaard Lundsgaard.

      Systofte 14:00 Tom Friis.

      Sædinge 11:00 Olga Grygorieva.

      Sønder Alslev 09:00 Mette Marie Trankjær.

      Tingsted 10:00 Jeppe Sørensen.

      Toreby 17:00 Christina Birgitte Mielcke.

      Utterslev 14:00 Susanne OXholm Bay Jacobsen.

      Vester Ulslev 09:30 Stine Rugaard Sylvest.

      Væggerløse 10:00 Susanne Thisted.

      Vålse 11:00 Eva Birgitta Blennow Heyn.

      Ønslev 10:00 Torben Elmbæk Jørgensen.

      Aastrup 10:00 Lisbeth Mannerup Nielsen.