Velkommen til Lolland-Falsters Stift
Kommende gudstjenester

Kommende gudstjenester

Søndag den 17. februar 2019    
Bandholm SognGudstjeneste 11:00 Bandholm Kirke Gitte Sylvest Larsen
Errindlev SognGudstjeneste 09:00 Errindlev Kirke Anders Blichfeldt
Fuglse SognGudstjeneste 14:00 Fuglse Kirke Anders Blichfeldt
Gedser SognGudstjeneste 19:00 Gedser Kirke Laura Brøchner Mogensen
Godsted SognGudstjeneste 14:00 Godsted Kirke Bendicht Richardt Mader
Gundslev SognHøjmesse 10:00 Gundslev Kirke Nina Morthorst
Halsted SognHøjmesse 09:30 Halsted Kirke Ole Opstrup
Hillested SognHøjmesse 10:30 Hillested Kirke Jesper Bacher
Holeby SognGudstjeneste 10:30 Holeby Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Horbelev SognHøjmesse 10:30 Horbelev Kirke Mette Marie Trankjær
Horslunde SognGudstjeneste 09:00 Horslunde Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Hunseby SognGudstjeneste 09:30 Hunseby Kirke Gitte Sylvest Larsen
Idestrup SognGudstjeneste 10:00 Idestrup Kirke Benedikte Knudsen
Kappel SognHøjmesse 11:00 Kappel Kirke Janne Svensson
Kettinge SognHøjmesse 11:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Majbølle SognHøjmesse 10:30 Majbølle Kirke Karin Andersen
Maribo DomsognHøjmesse med dåb 10:00 Maribo Domkirke Anne Birgitte Reiter
Nykøbing F SognGudstjeneste 10:00 Lindeskovkirken Bjørn Krohn
Nykøbing F SognGudstjeneste 10:00 Nordre Kirke Lill Arendt Hemmingsen
Nykøbing F SognGudstjeneste 10:00 Klosterkirken John Andersen
Nysted SognHøjmesse 09:30 Nysted Kirke Jim Christiansen
Nørre Alslev SognHøjmesse 10:00 Nørre Alslev Kirke Marianne Wagner
Nørre Kirkeby SognKort gudstjeneste 11:30 Graverhuset Marianne Wagner
Nørre Ørslev SognHøjmesse 10:30 Nørre Ørslev Kirke Tom Friis, Tom Friis
Rødby SognHøjmesse 09:30 Rødby Kirke Lene Bruun-Kristensen
Rødby SognHøjmesse 11:00 Nebbelunde kirke Lene Bruun-Kristensen
Sakskøbing SognAftengudstjeneste 19:00 Sakskøbing Kirke Hanne Margrethe Tougaard
Sankt Nikolai SognHøjmesse 10:30 Sankt Nikolai Kirke Anna Heidi Lind
Slemminge SognGudstjeneste 09:00 Slemminge Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Stokkemarke SognHøjmesse 10:00 Stokkemarke Kirke Hanne Lund
Stormarks SognHøjmesse 10:00 Stormarkskirken Lars Mynster
Stubbekøbing SognHøjmesse 11:00 Stubbekøbing Kirke Margrethe Tøttrup
Systofte SognGudstjeneste 14:00 Systofte Kirke Tom Friis, Tom Friis
Søllested-Skovlænge-Gurreby SognHøjmesse 11:00 Søllested Kirke Ole Opstrup
Sønder Alslev SognGudstjeneste 09:00 Sønder Alslev Kirke Mette Marie Trankjær
Tillitse SognHøjmesse 11:00 Tillitse Kirke Henrik Gade Jensen
Tingsted SognHøjmesse 10:00 Tingsted Kirke Jeppe Sørensen
Toreby SognGudstjeneste 10:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Toreby SognGudstjeneste 10:30 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
Tårs SognGudstjeneste 10:30 Tårs Kirke Bendicht Mader
Utterslev-Herredskirke-Løjtofte SognHøjmesse 10:30 Utterslev Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Vejleby SognGudstjeneste 09:00 Vejleby Kirke Jesper Bacher
Væggerløse SognHøjmesse 10:00 Væggerløse Kirke Laura Brøchner Mogensen
Vålse SognHøjmesse 10:30 Vålse Kirke Eva Birgitta Heyn
Ønslev SognGudstjeneste 09:00 Ønslev Kirke Eva Heyn
Aastrup SognGudstjeneste 10:00 Aastrup Kirke Margrethe Tøttrup
        
Tirsdag den 19. februar 2019    
Bregninge SognAftengudstjeneste 19:00 Bregninge Kirke Jim Christiansen
        
Onsdag den 20. februar 2019    
Nykøbing F SognMorgensang 08:15 Nordre Kirke Lill A. Hemmingsen
Sankt Nikolai SognMorgensang 09:00 Sankt Nikolai Kirke Jesper Vigant
        
Torsdag den 21. februar 2019    
Nysted SognKristuskrans-gudstjeneste 19:00 Nysted Kirke Ida Støckel Rolle
Utterslev-Herredskirke-Løjtofte SognStille- og meditationsgudstjeneste 19:00 Lille Løjtofte Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
        
Lørdag den 23. februar 2019    
Toreby SognLødagsdåb 11:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
        
Søndag den 24. februar 2019    
Askø SognGudstjeneste 09:30 Askø Kirke Jeanette Strømsted Braun
Avnede SognHøjmesse 09:30 Avnede Kirke Ole Opstrup
Birket SognGudstjeneste 14:00 Birket kirke Pia Lene Pape
Brarup SognHøjmesse 10:30 Brarup Kirke Eva Birgitta Heyn
Errindlev SognHøjmesse 10:30 Errindlev Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Eskilstrup SognGudstjeneste 14:00 Eskilstrup Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Falkerslev SognHøjmesse 10:30 Falkerslev Kirke Mette Marie Trankjæ
Fejø SognHøjmesse 10:00 Fejø Kirke Bjarne Abildtrup Madsen
Gedesby SognGudstjeneste 09:00 Gedesby Kirke Søren Winther Nielsen
Græshave SognHøjmesse 11:00 Græshave Kirke Henrik Gade Jensen
Holeby SognGudstjeneste 08:30 Holeby Kirke Marianne Eilskov Hansen, Anders Christensen Blichfeldt
Horbelev SognGudstjeneste 09:30 Horbelev Kirke Mette Marie Trankjær
Horreby SognHøjmesse 10:30 Horreby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Horslunde SognHøjmesse 10:30 Horslunde Kirke Merete Lei
Hunseby SognGudstjeneste 14:00 Hunseby Kirke Jeanette Strømsted Braun
Idestrup SognGudstjeneste 14:00 Idestrup Kirke Anders Martin Lauritsen
Karleby SognGudstjeneste 09:00 Karleby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Kettinge SognHøjmesse 10:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Købelev SognHøjmesse 10:15 Købelev Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Langø SognHøjmesse 11:00 Langø Kirke Janne Christine Funch Svensson
Lillebrænde SognHøjmesse 11:30 Lillebrænde Kirke Marianne Wagner
Maglebrænde SognGudstjeneste 10:00 Maglebrænde Kirke Margrethe Tøttrup
Maribo DomsognHøjmesse 10:00 Maribo Domkirke Per Møller
Musse SognGudstjeneste 11:00 Musse Kirke Stine Rugaard Sylvest
Nykøbing F SognGudstjeneste 10:00 Nordre Kirke Sonja Nielsen
Nykøbing F SognGudstjeneste 10:00 Lindeskovkirken Bjørn Krohn
Nykøbing F SognGudstjeneste 10:00 Klosterkirken Jannie Edelberg Nielsen
Nysted SognHøjmesse 10:30 Nysted Kirke Ida Støckel Rolle
Nøbbet SognGudstjeneste 09:00 Nøbbet Kirke Merete Lei
Nørre Alslev SognHøjmesse 10:00 Nørre Alslev Kirke Marianne Wagner
Nørre Vedby SognMusikgudstjeneste 14:00 Nørre Vedby Kirke Dorte Hedegaard
Radsted SognGudstjeneste 10:30 Radsted Kirke Bendicht Mader
Ryde SognGudstjeneste 14:00 Ryde Kirke Kasper Michael Høyer
Rødby SognHøjmesse 09:30 Rødby Kirke Lene Bruun-Kristensen
Rødby SognHøjmesse 11:00 Sædinge Lene Bruun-Kristensen
Sakskøbing SognHøjmesse 10:30 Sakskøbing Kirke Lisbeth Lumby
Sankt Nikolai SognHøjmesse 10:30 Sankt Nikolai Kirke Jesper Vigant
Skelby SognHøjmesse 10:30 Skelby Kirke Søren Winther Nielsen
Skørringe SognGudstjeneste 09:00 Skørringe Kirke Jesper Bacher
Stokkemarke SognHøjmesse 10:00 Stokkemarke Kirke Hanne Lund
Stormarks SognHøjmesse 10:00 Stormarkskirken Christian Hyttel
Stubbekøbing SognHøjmesse 11:00 Stubbekøbing Kirke Margrethe Tøttrup
Søllested-Skovlænge-Gurreby SognHøjmesse 11:00 Søllested Kirke Rebekka M. Brandt Kristensen
Sønder Kirkeby SognGudstjeneste 14:00 Sønder Kirkeby Kirke Hanne Lund, Tom Friis
Tingsted SognHøjmesse 10:00 Tingsted Kirke Jeppe Sørensen
Tirsted SognHøjmesse 10:30 Tirsted Kirke Jesper Bacher
Toreby SognGudstjeneste 09:00 Toreby Kirke Hanne Elmgaard Lundsgaard
Toreby SognGudstjeneste 10:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard
Torslunde SognGudstjeneste 09:00 Torslunde Kirke Anne-Lene Nielsen Frederickson
Tårs SognGudstjeneste 09:00 Tårs Kirke Bendicht Mader
Utterslev-Herredskirke-Løjtofte SognGudstjeneste 09:00 Utterslev Kirke Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Vester Ulslev SognGudstjeneste 09:30 Vester Ulslev Kirke Stine Rugaard Sylvest
Vigsnæs SognAftengudstjeneste 19:00 Vigsnæs Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Væggerløse SognHøjmesse 10:00 Væggerløse Kirke Anders Martin Lauritsen
Våbensted SognHøjmesse 10:30 Våbensted Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Østofte SognGudstjeneste 19:00 Østofte Kirke Hans Maaløe
Aastrup SognHøjmesse 10:00 Aastrup Kirke Jens Dag Lose

Ser du gudstjenestelisten på en smartphone, kan du med fordel holde den horisontal, så bliver hele listen synlig.

Vi anbefaler, at du downloader app'en "Kirkekalenderen" i din app-store. Kirkekalenderen giver en let adgang til gudstjenester, møder og arrangementer i ca. 2.200 kirker, som er tilknyttet Den Danske Folkekirke. Viborg Stift har lavet en kort introvideo om, hvordan du henter den i din app-store, og om hvilke fordele "Kirkekalender"-appen giver dig. Se den her.