Velkommen til Lolland-Falsters Stift
Kommende gudstjenester

Kommende gudstjenester

Lanceringen af vores nye hjemmeside betyder desværre, at gudstjenestelisten ikke giver mening at se på en smartphone. Vi anbefaler derfor, at du i din app-store henter appen" Kirkekalenderen".  Kirkekalenderen giver en let adgang til gudstjenester, møder og arrangementer i ca. 2.200 kirker, som er tilknyttet Den Danske Folkekirke. 
Kirkekalenderen henter data fra Sogneportalen, www.sogn.dk.
 

App'en viser som standard kirker i en radius af 10 km, og det er muligt at få kirker vist over hele Danmark. Under hver kirke kan du se sognetilhørsforhold, og der er adresser og kontaktoplysninger på præster og kirkefunktionærer. Desuden er der en kørselsvejledning tilknyttet. 


Torsdag den 26. april 2018                
Kippinge Sogn   Aftengudstjeneste og varme hveder   19:00   Kippinge Kirke   Eva Birgitta Heyn
Nebbelunde Sogn   Aftengudstjeneste   21:00   Nebbelunde Kirke   Birgitte Flensburg
Stubbekøbing Sogn   Gudstjeneste   19:00   Stubbekøbing Kirke   Margrethe Tøttrup
                 
Fredag den 27. april 2018 -  St. Bededag                
                 
Lørdag den 28. april 2018                
Horslunde Sogn   Dåbsgudstjeneste   12:00   Horslunde Kirke   Karin Andersen
Kippinge Sogn   Gudstjeneste   16:00   Kippinge Kirke   Eva Birgitta Heyn
Købelev Sogn   Dåbsgudstjeneste   11:00   Købelev Kirke   Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Maribo Domsogn   Konfirmation   10:00   Maribo Domkirke   Birgitte Flensburg
Sandby Sogn   Dåbsgudstjeneste   11:00   Sandby Kirke   Jesper Vigant
                 
Søndag den 29. april 2018                
                 
Tirsdag den 1. maj 2018                
Bregninge Sogn   Aftengudstjeneste   19:00   Bregninge Kirke   Jim Christiansen
Nykøbing F Sogn   Spaghettigudstjeneste   17:30   Lindeskovkirken   Jannie Edelberg Nielsen
                 
Torsdag den 3. maj 2018                
Tingsted Sogn   Gudstjeneste   17:00   Tingsted Kirke   Christina Rygaard Kristiansen
                 
Fredag den 4. maj 2018                
Arninge Sogn   Aftengudstjeneste   19:00   Arninge Kirke   Henrik Gade Jensen, Janne Christine Funch Svensson
Dannemare Sogn   Befrielses-gudstjeneste   19:00   Arninge kirke   Janne Svensson, Henrik Gade Jensen
Gloslunde Sogn   Befrielses-gudstjeneste   19:00   Arninge kirke   Janne Svensson, Henrik Gade Jensen
Græshave Sogn   Befrielses-gudstjeneste   19:00   Arninge kirke   Janne Svensson, Henrik Gade Jensen
Krønge Sogn   Gudstjeneste   19:00   Krønge Kirke   Anne-Lene Nielsen Frederickson
Tillitse Sogn   Befrielses-gudstjeneste   19:00   Arninge kirke   Janne Svensson, Henrik Gade Jensen
Vindeby Sogn   Musikgudstjeneste   19:00   Vindeby Kirke   Susanne Oxholm Bay Jacobsen
                 
Lørdag den 5. maj 2018                
Sandby Sogn   Dåbsgudstjeneste   11:00   Sandby Kirke   Susanne Oxholm Bay Jacobsen
Sædinge Sogn   Konfirmation   10:30   Sædinge Kirke   Birgitte Flensburg
Væggerløse Sogn   Dåbsgudstjeneste   11:00   Væggerløse Kirke   Anders Martin Lauritsen
                 
Søndag den 6. maj 2018                
                 
Mandag den 7. maj 2018                
Stormarks Sogn   Børnegudstjeneste   10:00   Stormarkskirken    
                 
Torsdag den 10. maj 2018 - Kr. Himmelfartsdag                
                 
Søndag den 13. maj 2018                
                 
Tirsdag den 15. maj 2018                
Vantore Sogn   Pinsegudstjeneste   19:00   Vantore Kirke   Ida Støckel Rolle
                 
Onsdag den 16. maj 2018                
Dannemare Sogn   Gudstjeneste med spisning   17:00   Gloslunde kirke   Henrik Gade Jensen
Gloslunde Sogn   Gudstjeneste med spisning   17:00   Gloslunde Kirke   Henrik Gade Jensen
Græshave Sogn   Gudstjeneste med spisning   17:00   Gloslunde kirke   Henrik Gade Jensen
Tillitse Sogn   Gudstjeneste med spisning   17:00   GLoslunde kirke   Henrik Gade Jensen