Velkommen til Lolland-Falsters Stift
Kommende gudstjenester

Kommende gudstjenester

Lanceringen af vores nye hjemmeside betyder desværre, at gudstjenestelisten ikke giver mening at se på en smartphone. Vi anbefaler derfor, at du i din app-store henter appen" Kirkekalenderen".  Kirkekalenderen giver en let adgang til gudstjenester, møder og arrangementer i ca. 2.200 kirker, som er tilknyttet Den Danske Folkekirke. 
Kirkekalenderen henter data fra Sogneportalen, www.sogn.dk.
 

App'en viser som standard kirker i en radius af 10 km, og det er muligt at få kirker vist over hele Danmark. Under hver kirke kan du se sognetilhørsforhold, og der er adresser og kontaktoplysninger på præster og kirkefunktionærer. Desuden er der en kørselsvejledning tilknyttet. 

Søndag den 18. februar 2018
Bandholm Sogn Gudstjeneste 11:00 Bandholm Kirke Gitte Sylvest Larsen
Branderslev Sogn Gudstjeneste 09:00 Branderslev Kirke Karin Andersen
Falkerslev Sogn Højmesse 10:30 Falkerslev Kirke Mette Marie Trankjær
Fuglse Sogn Gudstjeneste 09:00 Fuglse Kirke Anders Blichfeldt, Anne-Lene Nielsen Frederickson
Godsted Sogn Gudstjeneste 11:00 Godsted Kirke Stine Rugaard Sylvest
Græshave Sogn Højmesse 11:00 Græshave Kirke Henrik Gade Jensen
Gundslev Sogn Højmesse 11:30 Gundslev Kirke Nina Morthorst
Halsted Sogn Højmesse 09:30 Halsted Kirke Ole Opstrup
Herritslev Sogn Gudstjeneste 09:30 Herritslev Kirke Stine Rugaard Sylvest
Holeby Sogn Gudstjeneste 10:30 Holeby Kirke Anders Christensen Blichfeldt
Horslunde Sogn Højmesse 10:30 Horslunde Kirke Esbern Gaur Vernersen
Hunseby Sogn Gudstjeneste 09:30 Hunseby Kirke Gitte Sylvest Larsen
Idestrup Sogn Højmesse 10:30 Idestrup Kirke Laura Brøchner Mogensen
Kettinge Sogn Højmesse 11:00 Kettinge Kirke Jim Christiansen
Majbølle Sogn Højmesse 10:30 Majbølle Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Maribo Domsogn Højmesse 10:00 Maribo Domkirke Per Møller
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Nordre Kirke Birthe Friis
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Lindeskovkirken Michael Fagerlund
Nykøbing F Sogn Gudstjeneste 10:00 Klosterkirken John Andersen
Nysted Sogn Højmesse 09:30 Nysted Kirke Jim Christiansen
Nørre Alslev Sogn Højmesse 10:00 Nørre Alslev Kirke Nina Morthorst
Nørre Ørslev Sogn Højmesse 10:30 Nørre Ørslev Kirke Tom Friis
Radsted Sogn Gudstjeneste 10:30 Radsted Kirke Bendicht Mader
Rødby Sogn Gudstjeneste 10:00 Rødby Kirke Bente Aschenfeldt
Rødbyhavn Sogn Højmesse 10:00 Rødbyhavn Kirke Marianne Eilskov Hansen
Sakskøbing Sogn Højmesse 10:30 Sakskøbing Kirke Hanne Margrethe Tougaard
Sankt Nikolai Sogn Højmesse 10:30 Sankt Nikolai Kirke Lars Mynster
Skelby Sogn Højmesse 10:30 Skelby Kirke Søren Winther Nielsen
Slemminge Sogn Aftengudstjeneste 19:00 Slemminge Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Stadager Sogn Morgengudstjeneste 09:00 Stadager Kirke Torben E. Jørgensen
Stokkemarke Sogn Højmesse 10:00 Stokkemarke Kirke Peder Riis Kistrup
Stormarks Sogn Højmesse 09:00 Stormarkskirken Lars Mynster
Stubbekøbing Sogn Højmesse 11:00 Stubbekøbing Kirke Jens Dag Lose
Sædinge Sogn Gudstjeneste 10:00 Sædinge Kirke Birgitte Flensburg
Søllested-Skovlænge-Gurreby Sogn Højmesse 11:00 Gurreby Kirke Ole Opstrup
Sønder Alslev Sogn Gudstjeneste 09:00 Sønder Alslev Kirke Mette Marie Trankjær
Sønder Kirkeby Sogn Gudstjeneste 14:00 Sønder Kirkeby Kirke Tom Friis
Tingsted Sogn Højmesse 10:00 Tingsted Kirke Christina Rygaard Kristiansen
Tirsted Sogn Højmesse 10:00 Tirsted Kirke Peter Moesgaard, Jesper Bacher
Toreby Sogn Gudstjeneste 09:00 Sundkirken Christina Birgitte Mielcke
Toreby Sogn Gudstjeneste 10:30 Toreby Kirke Christina Birgitte Mielcke
Tågerup Sogn Gudstjeneste 14:00 Tågerup Kirke Marianne Eilskov Hansen, Anne-Lene Nielsen Frederickson
Vestenskov Sogn Højmesse 11:00 Vestenskov Kirke Janne Christine Funch Svensson
Væggerløse Sogn Gudstjeneste 19:00 Væggerløse Kirke Søren Winther Nielsen
Ønslev Sogn Højmesse 11:00 Ønslev Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Østofte Sogn Gudstjeneste 19:00 Østofte Kirke Peder Riis Kistrup
Aastrup Sogn Gudstjeneste 10:00 Aastrup Kirke Jens Dag Lose
Tirsdag den 20. februar 2018
Ønslev Sogn Nadvergudstjeneste 19:30 Ønslev Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Onsdag den 21. februar 2018
Eskilstrup Sogn Familiegudstjeneste 17:00 Eskilstrup Kirke Torben Elmbæk Jørgensen
Landet Sogn Gudstjeneste 19:00 Landet præstegård og kirke Kasper Michael Høyer
Maribo Domsogn Morgensang 09:00 Maribo Domkirke Vakant
Nykøbing F Sogn Aftensang 17:00 Klosterkirken John Andersen
Sankt Nikolai Sogn Spaghettigudstjeneste 17:00 Kirkestræde, 4900 Nakskov, Danmark
Torsdag den 22. februar 2018
Fjelde Sogn Meditationsgudstjeneste 19:00 Fjelde Kirke Kenneth Bjørnholt Jacobsen
Horslunde Sogn Spaghettigudstjeneste 17:00 Horslunde Kirke Karin Andersen
Fredag den 23. februar 2018
Horreby Sogn Pizzagudstjeneste 17:00 Horreby Kirke Anna Sloth Jørgensen
Lørdag den 24. februar 2018
Toreby Sogn Lørdagsdåb 11:00 Sundkirken Hanne Elmgaard Lundsgaard